Gluten – Moda, Zdrowie, czy Uroda

Gluten jawny i ukryty

Stosowanie diety bezglutenowej jest trudniejsze niżby się wydawało. Poza wykluczeniem produktów zbożowych – pszenicy, żyta i jęczmienia trzeba uważać na te w których jego obecność jest nie tak oczywista.  Wprawdzie prof. Peter Gibson wycofał się z pomysłu, że co 3 osoba na świecie może mieć problemy w związku ze spożywaniem glutenu, ale zwrócił uwagę na szereg kłopotów zdrowotnych z nim związanych. Szczególnie w chorobach autoimmunologicznych – nie tylko w celiakii czy alergii na gluten, nietolerancji glutenu, ale również w kandydozie czy hashimoto. ( o konkretnych jednostkach chorobowych będą dedykowane im artykuły.

Czym jest gluten?

Gluten to białka roślinne występujące w ziarnach wszystkich odmian pszenicy, żyta, oraz jęczmienia, na wszelki wypadek należy unikać również owsa. Jak wygląda gluten? jesli będziemy obmywać pszenne ciasto pod bieżącą wodą otrzymamy sprężystą plastyczną masę przypominającą gumę do żucia – to jest gluten.

W czym tkwi diabeł?

W szczegółach 😉

  • chorzy na celiakię (zanik kosmków jelitowych – 1% populacji – radykalna dieta bezglutenowa)
  • uczuleni na gluten (10-15% osób z alergią pokarmową)  objawy oczywiście nie muszą być  wszystkie – zmiany skórne (pokrzywka, atopowe zapalenie skóry) biegunka, wymioty, wodnisty katar, skurcz oskrzeli, obrzęk naczynioruchowy a nawet wstrząs anafilaktyczny mogą nastąpić natychmiast lub z opóźnieniem kilkugodzinnym lub kilkudniowym.
  • nietolerancja glutenu NCGS ( 6% populacji) – objawy – bóle brzucha, zmęczenie, niepokój, bóle głowy, wzdęcia, zaparcia, biegunki.

Moje doświadczenie

Jestem w grupie drugiej, objawami były pokrzywka, obrzęki kończyn a następnie obrzęk naczynioruchowy twarzy. Mam Hashimoto. Było ciężko – od 4 lat jestem na diecie bezglutenowej. Teraz to już żaden dla mnie problem.

Chcesz skonsultować bezpłatnie(10-15min)  zwykłe codzienne funkcjonowanie bez glutenu? zapraszam do nas do Odnowy Zdrowia i Gabinetu Steruj Życiem od 1 lutego 2017

Chcesz sprawdzić swoje zdrowie m.in. to czy powinieneś jeść bezglutenowo zapisz się na diagnozę u nas

Chcesz dietę bezglutenową zgłoś się – ustalimy czego naprawdę potrzebujesz i dostaniesz to.

Uważaj na zapisy

  •  skrobia modyfikowana (czy jest napisane że jest z pszenicy lub nie ma nazwanego jej pochodzenia)
  • syrop glukozowo -fruktozowy podobnie
  • zagęstniki

Niebawem kolejne wpisy

EG

 

 

 

Leave a Comment