Jak z tym Magnezem jest?

Kiedy zaczął mnie interesować Magnez?
Otóż dziwne objawy rozpierania w klatce piersiowej przy lekkim podniesieniu uderzeń serca /min. i prawidłowym ciśnieniu. Dostałam informacje od JN, że powinnam się wykąpać w chlorku magnezu. Ale przecież jak na analityka medycznego przystało zrobiłam badania i okazało się, że Mg jest w normie. Wybrałam się do mojej kardiolog bojąc się powikłań po zakrzepicy powiedziała „proszę uzupłenić magnez” Zatkało mnie. Magnez bierze udział też w procesach krzepnięcia…
Wiarygodność badań laboratoryjnych poziomu Mg -często niedobór magnezu jest źle diagnozowany bo nie pokazuje się w badaniach krwi – tylko 1% magnezu przechowywany jest we krwi. Więc obserwujmy objawy!!!
Do czego potrzebny jest Mg?
 • Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Poprawia pamięć i myślenie.
 • Magnez jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego. Okazuje się, że mieszkańcy okolic, w których występuje twarda woda (zawiera dużo magnezu) znacznie rzadziej umierają na zawał serca.
 • Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga ich leczenie. Podaje się go dożylnie osobom po zawale (przeciwdziała powstawaniu skrzepów oraz niebezpiecznej arytmii).
 • Brak Magnezu działa źle na ściany naczyń krwionośnych – mogą się obkurczać, a to prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Dlatego osobom z nadciśnieniem tętniczym zaleca się jedzenie produktów bogatych w magnez.
 • Magnez w połączeniu z witaminą D i K2MK7 przy udziale wapnia oczywiście (ale niekoniecznie suplementowanego!) buduje kości i zęby, zapobiegając osteoporozie. Pod warunkiem, że dostarczy się go organizmowi dwa razy mniej niż wapnia. Brak równowagi osłabia działanie obu pierwiastków. Wapnia mamy w organizmie zwykle bardzo dużo tylko nie tam gdzie trzeba (zwapnienia, kamienie, etc).
 • Magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli.
 • Chroni też organizm przed pierwiastkami toksycznymi (np. ołów, kadm, rtęć) znajdującymi się w warzywach i owocach pochodzących z terenów skażonych.Tu przydatny w postaci kąpieli w siarczanie magnezu.
 • Prawdopodobnie może również zapobiegać migrenom (nawet je leczyć) oraz cukrzycy typu II i chronić przed powikłaniami tej choroby.
 • Bierze udział w procesach hormonalnych, zalecany również przyszłym OJCOM.

  Dlaczego się nie przyswaja?

  Zbyt duże spożycie wypłukujących magnez z ustroju napojów: kawy, herbaty, napojów gazowanych buforowanych kwasem fosforowym (napoje typu cola czy energetyzujące) jak również spożywanie alkoholu czy środków odurzających.

  Faktem udowodnionym jest, że na każdą molekułę cukru nasz organizm potrzebuje aż 54 molekuły magnezu aby ją strawić. Pamiętajmy, że podobnie jak cukier zachowuje się w ustroju alkohol (taki „cukier w płynie dla dorosłych”) – to dlatego na niedobory magnezu łatwiej zapadają osoby uwielbiające zarówno słodycze jak i alkohol. Jedno i drugie ponadto równie mocno również uzależnia – podobnie jak zawarta w kawie i coli kofeina.

  Jak zwiększyć przyswajalność magnezu?

  • Gotowanie powoduje stratę 30–75 proc. tego pierwiastka. Dlatego warzywa i owoce najlepiej jeść na surowo.
  • Magnez jest lepiej przyswajany w środowisku kwaśnym i z białkiem zwierzęcym, dlatego kaszę gryczaną dobrze jeść np. z gulaszem.
  • Wchłanianie magnezu utrudnia środowisko zasadowe (np. soki owocowe- i co na to geniusze MAGMISIE), alkohol, nasycone kwasy tłuszczowe, nadmiar wapnia i fosforu.

Magnez w naturze Głównym źródłem magnezu jest zwłaszcza kasza gryczana. Dużo go w warzywach strączkowych, orzechach, owocach morza, kakao.

Kakao (o zwartości 16 proc. tłuszczu) – 420 mg, kasza gryczana – 218 mg. Z jedzenia przyswajamy tylko 30–40 proc. magnezu.

Niewiele osób wie o olbrzymim znaczeniu magnezu dla organizmu. Jest jego najważniejszym pierwiastkiem.  Miliony codziennie cierpią z powodu niedoboru magnezu, i nawet o tym nie wiedzą.

Znacie to pytanie? Dlaczego jestem odwodniony i mam pragnienie, skoro wypijam dużo wody?” Pragnienie może oznaczać nie tylko brak wody, ale także to, że brakuje wielu substancji odżywczych i elektrolitów. Magnez, potas, wodorowęglan, chlor i sód, to niektóre główne przykłady, i to jest jedną z przyczyn tego, że chlorek magnezu jest tak użyteczny.

Objawy niedoboru magnezu

 •  Jeśli chodzi o mięśnie szkieletowe, można doświadczać tiki, skurcze, napięcie mięśni, bóle mięśni, w tym bóle pleców, szyi, głowy i dysfunkcję stawu żuchwy (lub TMJ). Ponadto, można doświadczyć ucisk w klatce piersiowej lub dziwne uczucie, że nie można wziąć głębokiego oddechu. Czasami osoba często ‚wzdycha’.
 • Objawy obejmujące zaburzenia skurczu mięśni gładkich obejmują: zaparcia, skurcze dróg moczowych i miesiączkowe, trudności w połykaniu lub guzek w gardle, zwłaszcza wywołany po zjedzeniu cukru, światłowstręt, zwłaszcza trudności w dostosowaniu się do jasnych reflektorów samochodowych jeśli nie ma choroby oczu, wrażliwość na hałas w wyniku napięcia mięśnia strzemiączkowego w uchu.
 • Objawy to: bezsenność, niepokój, nadpobudliwość i ciągły ruch, ataki paniki, agorafobia i drażliwość przedmiesiączkowa.
 • Objawy niedoboru magnezu w obwodowym układzie nerwowym to drętwienie, mrowienie i inne nienormalne odczucia takie jak ‚świsty’ i wibracje.
 • Objawy lub oznaki w układzie sercowo-naczyniowym to: kołatanie serca, zaburzenia rytmu serca i dusznica bolesna ze względu na skurcze tętnic wieńcowych, nadciśnienie i wypadanie zastawki mitralnej. Należy pamiętać, że nie muszą występować wszystkie objawy by zakładać niedobór magnezu; ale wiele z nich często występuje razem.

  Kolejna lista objawów ostrzegawczych sugerujących niedobór magnezu:

 • Zmęczenie psychiczne i fizyczne
 • Stałe tiki pod oczami
 • Napięcie w górnej części pleców, barkach i szyi
 • Bóle głowy
 • Przedmiesiączkowa retencja wody i / lub wrażliwość piersi.

Formy Magnezu

Jesz dużo warzyw i orzechów, a nadal możesz mieć braki magnezu, jesteś więc skłonny wziąć suplement magnezowy. Tylko jaki? Reklamy  wprowadzają w błąd. Skąd wiem? Przetestowałam

Cytrynian magnezu jest najbardziej popularną jego formą prawdopodobnie dlatego, że łatwo się wchłania. Jednak kwas cytrynowy jest łagodnym środkiem przeczyszczającym, dlatego cytrynian magnezu obok funkcji uzupełniania tego minerału, jest również pomocny przy zaparciach. Jest to dobry wybór dla osób z problemami odbytnicy lub okrężnicy, ale z oczywistych względów nie nadaje się dla osób z luźnymi wypróżnieniami. Wchłanianie cytrynianu magnezu jest wysokie i wynosi około 90%. Zalecamy kąpiele w chlorku magnezu gdyż magnez najlepiej wchłania się przez skórę.

Taurynian magnezu jest najlepszym wyborem suplementu dla osób z problemami sercowo-naczyniowymi, ponieważ wiadomo, że działa zapobiegawczo arytmii serca i strzeże naczynia krwionośne przed szkodami spowodowanymi ewentualnym incydentem sercowym. Taurynian magnezu jest łatwo wchłaniany, gdyż tauryna w połączeniu z magnezem stabilizuje błony komórkowe, a jednocześnie preparat ten nie posiada właściwości przeczyszczających.  Diabelnie drogi – mnie wystarczył chlorek.

Glicynian magnezu, czyli chelat magnezu (magnez związany z aminokwasem glicyną) jest jednym z najbardziej biologicznie wchłanianych form magnezu, a także jest najmniej prawdopodobne, że taka forma magnezu wywoła biegunkę.Jest to najbezpieczniejsza opcja dla długoterminowego korygowania niedoborów magnezu.

Chlorek magnezu Chociaż chlorek magnezu zawiera tylko około 12-tu procent elementarnego magnezu, ma imponującą szybkość wchłaniania. Dlatego jest najlepszą formą magnezu, gdy chcemy dokonać detoksykacji tkanek. Ponadto, chlorek (nie mylić z chlorem, toksycznym gazem) wspomaga pracę nerek i może przyspieszyć spowolniony metabolizm

Siarczan magnezu, zwany także solą Epsom, może być bardzo pomocny przy zaparciach, ale jest to mniej bezpieczne źródło magnezu, ponieważ łatwo go przedawkować  z przedawkowaneim magnezu  jest tak jak z przedawkowaniem witaminy C, czyli rozwolnienie. Jednak w formie kąpieli może świetnie pełnić swoje funkcje.

 • Należy wcześniej jednak sprawdzić, czy nie ma nadwrażliwości , szczególnie gdy aplikujemy kąpiele dzieciom. Dobrze jest zacząć od kąpieli stóp.

Uciekajcie gdzie pieprz rośnie od:

Tlenek magnezu jest najbardziej rozpowszechnioną formą magnezu sprzedawaną w aptekach, ale nie jest chelatowany i dlatego ma bardzo słabe wchłanianie w porównaniu z tymi wymienionymi powyżej. Przyswajalność tlenku magnezu, nie przekracza 4 %. Jeśli więc w jednej kapsułce masz 375mg jonów magnezowych w postaci tlenku, to licz się z tym, że wchłoniesz około 12 mg magnezu, a to tyle co nic. Dzienne zapotrzebowanie dla dorosłych wynosi 250-500 mg, rekomendowana dawka dla kobiet w ciąży i karmiących piersią to 300-355 mg.

 

Glutaminian i asparaginian magnezu  Kwas glutaminowy i kwas asparaginowy są niebezpiecznymi składnikami sztucznego słodzika aspartamu i obie formy są neurotoksyczne gdy niezwiązane są z innymi aminokwasami.

Reklama dźwignią handlu ale nie zdrowia!!!

 • Naturalny magnez”  a najczęściej jest to węglan wapnia, bez względu na to, czy zostanie on pozyskany syntetycznie, czy z minerału przyswajalność jest niska, bo na poziomie 30%
 • „Podwójna dawka magnezu” tylko żeby określić, że coś jest podwójne, to trzeba by ustalić co jest uznawane za pojedyncze. Należy patrzeć na na zawartość jonów magnezu, a nie na zawartość soli, czy tlenku…
 • I pamiętajcie że dobrych, naturalnych suplementów magnezu raczej nie znajdziecie w aptece 🙂 ale te za 3zł…. lepiej kupić kaszę gryczaną albo kakao… te za 100zł też można sobie odpuścić. Chlorek działa i nie zwala z nóg ceną – skąd wiem? miałam niedobory i nie mam 🙂 aha i jak ktoś wybierze siarczan to też nie w aptekach za 50g zapłaciłam ostatnio 10zł …. do 30zł można kupić dobrej jakości uwaga….. 0,5 – 1kg

EG

Leave a Comment