Zapraszam na zabieg hirudoterapii, która ma bezo szerokie zastosowanie.
Zachęcam do zapoznania się z poniższymi informacjami, które pomogą Ci zrozumienia działanie i zastosowanie pijawek.
Zapraszam do umówienia nie na wizytę!
Hirudoterapia
znajduje się w Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych ze względu na swoje liczne dobroczynne właściwości dla organizmu. W Polsce terapia pijawkowa posiada numer katalogowy 99.991 – w Spisie Procedur Medycznych ICD-9 PL (wersja 5.22), W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Niemcy, Francja czy Rosja jest przyjętą, refundowaną metodą leczenia stosowaną przez lekarzy. Dzieje się tak dlatego, że pijawka lekarska zawiera w swojej ślinie ponad 300 biologicznie czynnych enzymów i białek. Ich działanie polega na oczyszczaniu limfy, wspomaganiu regeneracji komórek oraz usprawnianiu krążenia krwi w całym ciele, co poprawia odporność organizmu i przywraca go do stanu homeostazy. Wśród wielu problemów zdrowotnych, które można leczyć pijawkami znajdują się m.in. choroby układu naczyniowego, mięśniowo-szkieletowego i nerwowego.
Hirudoterapia – czyli leczenie pijawkami
Do hirudoterapii nadają się wyłącznie pijawki hodowane w izolowanych warunkach laboratoryjnych, posiadają atest, stosuje się je jednorazowo.
HIRUDYNA
to najbardziej znany produkt pijawki Hirudo medicinalis i jednocześnie najlepszy z istniejących lek przeciwzakrzepowy. Hirudyna jest inhibitorem trombin. Jej bardzo aktywne działanie uzyskiwane jest dzięki współdziałaniu z innymi wydzielinami gruczołów ślinowych pijawki, między innymi z hementyną, hementeryną i antystatyną.
BDELINA
jest inhibitorem proteaz, które są czynnikami stanów zapalnych i ich rozprzestrzeniania się w tkankach. Występuje w dwóch odmianach, jako bdelina A i bdelina B. Interesujący jest fakt, że bdelina i hirudyna mają dokładnie przeciwne działanie na proces krzepnięcia krwi. Funkcja bdelin w pijawkach pozostaje dotychczas nieznana.
HIRUSTAZYNA antykoagulant.
APYRAZA upłynnia krew (zmniejszającym jej lepkość).
ANTYELASTAZA ogranicza działania elastaz, enzymów, które degradują skórną elastynę.
LIPAZY I ESTERAZY to substancje powodujące rozkład tłuszczów.
GILANTYNA wyizolowana została z gruczołów ślinowych pijawek Haementeria ghilianii. Działa jako antykoagulant i silny lek antyprzerzutowy. Jest bardzo aktywnym inhibitorem czynnika Xa.
EGLINA jest silnym środkiem przeciwzapalnym (inhibitorem czynników stanów zapalnych) oraz bardzo aktywnym antyutleniaczem. W badaniach wykazano ich skuteczność w leczeniu niektórych tików nerwowych oraz wrzodów śródbłonka jelit i nieswoistego rozkładu białek związanych z posocznicą.
DESTABILAZA działanie przeciwagregacyjne, rozkładanie zakrzepłej krwi, co otwiera nowe drogi i możliwości dla hirudoterapii. Destabilaza zawiera także unikalną substancję niskocząsteczkową PROSTOGLANDYNĘ (podobną do PROSTACYCLINY). Utrzymuje ona w dobrym stanie (regeneruje) naczynia krwionośne, przewód pokarmowy oraz reguluje poziom cukru we krwi. Najbardziej tajemnicza w działaniu prostaglandyny jest samoregulacja ciśnienia krwi. Jeśli jest ono za niskie zostaje podwyższone, jeśli natomiast jest zbyt wysokie zostaje automatycznie obniżone do stanu optymalnego. Nie jest jeszcze w sposób ostateczny wyjaśniony mechanizm tego działania i jest on przedmiotem usilnych dociekań naukowych.
HIALURONIDAZA
jest substancją o podwójnym działaniu. Jest silnym antybiotykiem oraz czynnikiem umożliwiającym szybkie przenikanie przez błony komórkowe sąsiadujących ze sobą komórek i tkanek ciała. Świadomość istnienia substancji o takim działaniu miał Heidenhain już w 1891 roku, ale dopiero późniejszy laureat Nagrody Nobla Claude (1937, 1940) przyjrzał się bliżej temu zjawisku i odkrył silne działanie rozszerzające i rozpulchniające wyciągów z pijawek na tkanki ciała i skórę.
SUBSTANCJE ZNIECZULAJĄCE
nie zidentyfikowane bliżej silne czynniki przeciwbólowe. Przypuszcza się, że działanie przeciwbólowe tych substancji wynika z dużej atrakcyjności dla ludzkiego mózgu NEUROPEPTYDÓW produkowanych przez pijawkę. Neuropeptydy te zawierają ENDORFINY, znane powszechnie jako HORMONY SZCZĘŚCIA.
SUBSTANCJA ROZSZERZAJĄCA NACZYNIA KRWIONOŚNE bardzo podobny do histaminy, bliżej nie zidentyfikowany jeszcze związek organiczny. Fakt rozszerzania naczyń krwionośnych pod wpływem wydzieliny gruczołów ślinowych pijawki Hirudo medicinalis jako pierwszy wyjaśnił i opisał w 1939 roku Lindemann. Było to potwierdzeniem wcześniejszych obserwacji (Magnus 1928), że wokół miejsca ugryzienia przez pijawkę następuje powiększanie się naczyń włosowatych.
NEUROTRANSMITERY
związki biochemiczne regulujące przepływy impulsów elektrycznych w komórkach nerwowych. Należą do nich dopamina, serotanina, acetylocholina oraz enkepfalina. Mają one duży wpływ na ograniczenia w odczuwaniu bólu oraz zmiany w zachowaniu polegające na uwolnieniu od niepokoju bądź depresji, wywoływaniu snu, a także potężnych emocjonalnych i czuciowych doświadczeń, ale bez behawioralnego pobudzenia, psychozy lub obłędu, powodowanego przez narkotyki typu LSD czy amfetaminę.
ANTYBIOTYK CHLOROMYCETYNA
wykazuje bardzo silne działanie przeciwbakteryjne. Produkowany jest on przez żyjącą w symbiozie z pijawką lekarską specyficzną bakterię.
http://hirudoterapia-leczeniepijawkami.pl
Pijawki stosuje się z korzystnym efektem w następujących schorzeniach i chorobach
Układ krążenia sercowo-naczyniowy
choroba niedokrwienna serca, zapalenie mięśnia sercowego, stan przed i po zawale mięśnia sercowego, nadciśnienie tętnicze, migrena, żylaki kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenia troficzne, zastój w naczyniach limfatycznych, dystonia neurowegetatywna, początkowe stadia miażdżycy tętnic
Układ ruchu
choroba reumatyczna, choroba zwyrodnieniowa stawów i kości, zapalenie stawów, przykurcze w zakresie kończyn i szyi, krwiaki pourazowe,
Układ nerwowy
encefalopatia nadciśnieniowa, niedowłady i zespoły uciskowe nerwów obwodowych, objawy wstrząśnienia i stłuczenia mózgu, choroba Parkinsona i Alzheimera, neuralgia nerwu twarzowego i trójdzielnego. mózgowe porażenia dziecięce
Układ rozrodczy
zapalenie przydatków, policystyczność jajników, bezpłodność, fibro mięśniaki i fibro gruczolaki macicy, zespół bolesnego miesiączkowania, zapalenie gruczołu piersiowego i gruczołu Bartholiniego. łagodzenie objawów menopauzy, zapalenie błony śluzowej pochwy i macicy
Układ pokarmowy
zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego, zapalenie trzustki, przewlekłe zapalenie wątroby, zapalenie okrężnic, przewlekły wrzód żołądka oraz dwunastnicy, hemoroidy
Układ moczowy, moczowo-płciowy
nadciśnienie nerko pochodne, zapalenie pęcherza moczowego, gruczolak ( nie gruczolakorak) prostaty, objawy przewlekłej niewydolności nerkowej, naczyniopochodne zaburzenia potencji
Układu oddechowy
astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płucna, przewlekła zakrzepica płucna
Choroby otolaryngologiczne
ostre i chroniczne zapalenie nerwu usznego, ostre i chroniczne zapalenie ucha, zapalenie zatok, zapalenie zatok czołowych, zapalenie komórek sitowych
Schorzenia okulistyczne
proces zapalny dróg naczyniowych oka, jaskra, krwiaki pourazowe gałki ocznej
Choroby dermatologiczne
ospa wietrzna i półpasiec, łuszczyca, niektóre kolagenozy, zapalenie skóry i tkanki podskórnej w wielu chorobach, alergie skórne, krwiaki podskórne, blizny skórne nie koloidowe
Choroby stomatologiczne
zapalenie dziąseł i przydziąseł, zapalenie miazgi zęba, krwiaki w zakresie jamy ustnej, zapalenie ślinianek
MASECZKA LIFTINGUJĄCA
Metody upiększania ciała i hamowania procesów starzenia skóry za pomocą pijawek znane były od najstarszych czasów. Maseczki na twarz i ciało z olejków zapachowych mieszanych z krwią pijawek stosowały słynne japońskie gejsze, słynące ze swej urody a także bardziej współczesne nazwiska aktorek Hollywood. Najnowsze badania nad substancjami gruczołów ślinowych pijawki potwierdziły obecność substancji mogących wpływać na stan skóry, jej napięcie, ukrwienie, utlenowanie i konsystencję. Z tego względu pijawka lekarska jest coraz częściej stosowana w kosmetyce twarzy.
Krew pacjenta pobrana w czasie zabiegu hirudoterapii jest wspaniale działającą maseczką liftingującą. Już po pierwszym nałożeniu maseczki skóra staje się napięta, nawilżona i jedwabiście gładka. Staje się ona delikatna, a płytkie zmarszczki i przebarwienia znikają. Maseczka skutecznie wpływa na zmniejszenie trądziku i innych chorobowych zmian skóry twarzy. Pijawki wykorzystuje się również przy redukcji cellulitu, pajączków naczyniowych oraz zmian łuszczycowych. Zalecane jest dwukrotne powtórzenie zabiegu w celu utrwalenia jego efektów.
Jak wygląda zabieg hirudoterapii?
Pacjent poddawany jest zabiegowi hirudoterapii w miejscu ewentualnych dolegliwości lub w okolicy wątroby. Po zabiegu hirudoterapeuta, wyciska z pijawki hirudozwiązki wymieszane z krwią i nakłada maseczkę na twarz pacjenta. Skóra twarzy przed położeniem powinna być oczyszczona. Maseczkę trzyma się ok. 20 min., po czym zostaje zmyta.
Efekty widoczne są już bezpośrednio po zmyciu maseczki z twarzy – cera wygląda młodziej, jest rozświetlona i gładka. W przypadku trądziku i stanów zapalnych zaczerwienienia i podrażnienia znacznie się zmniejszają
Hialuronidaza, elastaza i kolagenaza, działają, jako czynniki rozprzestrzeniające, zmniejszające napięcie tkanki łącznej i zwiększające penetrację w skórze pozostałych związków pochodzących z gruczołów ślinowych. Substancja histaminopodobna rozszerza naczynia skórne, zwiększając ukrwienie danej okolicy. Razem ze związkami przeciwzakrzepowymi i przeciwzapalnymi pijawki, podskórnie dostają się też lipidy, które oprócz białek stanowią potężną grupę związków ślinowych.
Razem z lipidami wydzielane są enzymy takie jak fosfolipazy i lipazy, odgrywające główna rolę w przebudowie fosfolipidów błony komórkowej komórek skóry, działając leczniczo i ochronnie w gojeniu samej rany po pijawce jak również w tkankach otaczających.
Koszt zabiegu
- wizyta + pijawki wizyta 1h -1,5h 100 zł + 25 zł pijawka
- cena podstawowego zabiegu ( 4 pijawki) – 150 zł
- maseczka liftingująca TS – twarz+szyja – 240 zł
- maseczka liftingująca TSD – twarz+ szyja+dekolt – 290 zł
- Hirudozabieg redukujący trądzik – 240 zł