Stres mobilizujący (eustres) ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zagrożeniami jednak w nadmiarze może wpływać na pogorszenie jakości życia i zdrowia.
Co to?
EUSTRES W sytuacji stresowej organizm wydziela hormony mające na celu postawić go w stan gotowości. W krwiobiegu pojawiają się przede wszystkim adrenalina i noradrenalina. W wyniku ich interakcji z różnymi receptorami serce zaczyna bić szybciej, wzrasta ciśnienie krwi, rozszerzają się naczynia dostarczające tlen do komórek ciała. W ten sposób człowiek gotowy jest stawić czoło zagrożeniu, jakim są wspomniane zmiany. Stres, dopinguje do działania. Dzięki tej reakcji łatwiej radzić sobie z różnymi nowymi sytuacjami, zwiększa się też wydajność. DYSTRES Sytuacje stresogenne powodują zwykle pogorszenie samopoczucia. Objawia się to najczęściej bólem brzucha, nadmierną potliwością, bólem głowy, rozdrażnieniem czy przygnębieniem oraz trudnościami w zasypianiu. Przewlekły stres zwiększa ryzyko takich schorzeń jak – choroba wrzodowa – zespół jelita nadwrażliwego – nadciśnienie – arytmia – choroba wieńcowa – zawał serca – problemy ze snem, z koncentracją – chwiejność nastroju – stany depresyjne.
Aby uniknąć konsekwencji można nauczyć się, jak sobie radzić, aby stres działał tylko mobilizująco.
RELAKS
Kilka technik relaksacyjnych, wyciszyć się, spowolnić oddech, odpocząć w ciszy i spokoju, wybrać się na orzeźwiający spacer. Dobra na stres jest relaksującą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych. Istnieje również wiele naturalnych terapii, które mogą pomóc: muzykoterapia, aromaterapia, masaż relaksacyjny, medytacja, joga czy ziołolecznictwo.
ZIOŁA
Liść melisy (Melissae folium) – Łagodzi też problemy gastryczne związane ze stresem, ponieważ rozkurcza mięśnie gładkie. Ułatwia zasypianie. Działanie swoje zawdzięcza olejkom eterycznym i garbnikom.
Korzeń kozłka lekarskiego (Valerianae radix) – Działa uspokajająco, rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i naczyń krwionośnych. Ułatwia zasypianie.
Szyszka chmielu (Lupuli strobilus) – Działa uspokajająco, rozluźnia mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, pobudza wydzielanie soków trawiennych. Szyszki chmielu stosuje się też w celu ułatwienia zasypiania.
Ziele męczennicy (Passiflorae herba) – uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, przeciwlękowo i spazmolitycznie na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i naczyń krwionośnych, obniżając w ten sposób ciśnienie krwi.
Kwiat lawendy (Lavendulae flos) – wyciąg z lawendy działa łagodnie uspokajająco oraz przeciwskurczowo. Znajduje zastosowanie w leczeniu łagodnych nerwic, niepokojów oraz zaburzeń snu.
Włącz zioła je do swojej diety, dodawać do kąpieli esencje, palić świeczki o ich zapachu.
Rumianek jest stosowany jako środek na uspokojenie i lek na bezsenność. Zmniejsza niepokój, który występuje podczas ataków paniki. Redukuje również napięcie mięśni i uspokaja problemy żołądkowe. Rumianek obniża również gorączkę, pomaga zasnąć oraz zwiększa metabolizm.
Mniszek lekarski łagodzenie objawów niepokoju. Najczęściej wykorzystuje się jego liście oraz kwiaty, które możesz dodać do sałatki lub zrobić z nich napar. Do mniszka lekarskiego dodaj odrobinę cytryny –zwiększy to jego działanie.
Teanina to co prawda nie zioło, ale jest tak skuteczna w leczeniu ataków paniki, że warto ją tutaj umieścić. Teanina to aminokwas rozpuszczalny w wodzie, który znajduje się w zielonej i czarnej herbacie. Działa natychmiastowo i bardzo efektywnie redukuje stres oraz niepokój. Nie powoduje przy tym senności.Zielona herbata (zawarta w niej L-teanina) Badania pokazują, że potrafi zahamować rosnące tętno i ciśnienie krwi, ma działanie uspokajające, zmniejszające stres i niepokój, stabilizujące nastrój. W jednym z badań naukowych osoby, którym podano 200 mg L-teaniny, były spokojniejsze i bardziej skoncentrowane niż te, które jej nie przyjmowały. .
Kwasy tłuszczowe omega 3 są dobre dla serca, ale….. chronią także przed depresją i wpływają na eliminację rozdrażnienia i niepokoju. W badaniach przeprowadzonych w Instytucie Badań Medycyny Behawioralnej na uniwersytecie w Ohio, poddawani obserwacji studenci, którzy przez 12 tygodni regularnie przyjmowali kwasy tłuszczowe omega 3, odczuwali zdecydowanie mniejszy lęk przed egzaminem niż ci, którzy ich nie spożywali. Eksperci zalecają, by niezbędne nam kwasy tłuszczowe omega dostarczać przede wszystkim w postaci naturalnej, a tylko w wyjątkowych przypadkach ratować się suplementami. Najlepszym źródłem tych kwasów są oleje roślinne (rzepakowy, lniany i sojowy), ryby morskie (łosoś, sardynki), a także żółtko jaj, nasiona soi i orzechy włoskie.
Zadbaj o ciepło
Czy zastanawiałeś się, dlaczego po pobycie w saunie czujesz się zrelaksowany i odprężony? Okazuje się, że odczuwanie ciepła zmniejsza napięcie mięśni i towarzyszący nam niepokój. Wysiłek fizyczny, który rozgrzewa nasze ciało, może tak samo pozytywnie wpływać na poprawę nastroju jak wyobrażanie sobie siebie w fotelu przy kominku z kubkiem gorącej herbaty w dłoniach. Naukowcy z uniwersytetu w Colorado udowodnili, że już same marzenia o urlopie na ciepłych karaibskich plażach poprawiają humor
Kto jest najbardziej narażony na stres?
Niektóre cechy naszej osobowości wyraźnie sprzyjają powstawaniu stresu. Należą do nich:
- ukrywanie i tłumienie uczuć. Jeżeli mimo trudnej sytuacji udajemy, że wszystko jest w porządku, kłopoty się nawarstwiają, a my wpadamy w pułapkę wielkiego stresu;
- zbytnia uległość. Kiedy nie potrafimy mówić „nie”, inni często nas wykorzystują. Wtedy gromadzą się w nas pokłady gniewu, który wyzwala reakcję stresową;
- perfekcjonizm sprawia, że chcemy, aby wszystko, co robimy, było doskonałe. Przy tak wysoko ustawionej poprzeczce żyjemy w permanentnym stresie.
W trudnych sytuacjach warto wypić uspokajającą ziołową herbatkę czy posłuchać ulubionej muzyki. Może również pomóc proste ćwiczenie oddechowe. Należy rozluźnić mięśnie i powoli wciągać powietrze do płuc nosem, a wydychać ustami. Po pięciu powtórzeniach tego ćwiczenia odczujemy wyraźne uspokojenie. Codziennie warto zafundować sobie przynajmniej półgodzinny spacer, pływanie lub jazdę na rowerze. Ruch poprawia krążenie i pomaga usunąć z krwi szkodliwe substancje powstałe podczas sytuacji stresowej. Organizm zwiększa wtedy produkcję endorfin – hormonów nazywanych hormonami szczęścia. Odpowiadają one za uczucie miłego odprężenia.
Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, aby odprężyć ciało i umysł.
O witaminach następnym razem 🙂