Jak łączyć suplementy i dlaczego

Podstawowa ściąga jak łączyć witaminy i minerały

Witamina C z kolagenem Nowe włókno kolagenu może powstać tylko przy obecności naturalnego kwasu askorbinowego. Bierze on czynny udział w zaplataniu warkocza kolagenu. Proces ten to trójhelisa.

Najkorzystniejszym połączeniem jest witamina D3 i K2MK7  –  obie witaminy biorą udział w tych samych procesach i nie blokują nawzajem swojego wchłaniania

Witamina C z sokiem lub koktajlem owocowym w celu uzupełnienia bioflawonoidów, które przedłużają czas półtrwania tej witaminy w organizmie

Chrom z witaminą B3 czy innymi witaminami z grupy B, które poprawiają one wchłanialność tego pierwiastka.

Witamina D z B6 – B6 wspomaga wchłanianie D

Wit. E warto łączyć z selenem – razem działają dużo skuteczniej niż osobno.

Żelazo z substancjami, które naturalnie pomagają zwiększyć przyswajanie są witaminy: B6, C, E oraz kwas foliowy

Magnez z B6 – poprawia wchłanianie

Ściąga czego z czym NIE łączyć

Nie łączy wapnia z żelazem, magnezem czy cynkiem, ze względu na konkurencyjność przy wchłanianiu.

Chlorellę, Spirulinę czy Zielony jęczmień  – możliwości wykorzystania oraz wchłonięcia tak wielu związków w jednym posiłku są ograniczone.

Nie łącz witaminy K2  z magnezem, wapniem, gdyż mają one odczyn zasadowy. W środowisku zasadowym witamina K2 może wchłaniać się słabiej.

Witaminę B12 (F-VIT B12) najlepiej spożywać oddzielnie, gdyż metylokobalamina wchłania się już przez błony śluzowe metodą dyfuzji biernej w około 1-5%. Badania potwierdzają, że suplementacja wysokimi dawkami metylokobalaminy wykazuje podobną skuteczność do zastrzyków z tej witaminy. Nie należy jej też łączyć z witaminą C, gdyż może pogarszać jej wchłanianie.

 

źródło formeds, wiedza własna.

Leave a Comment