Reishi czy lingzhi ;)

Grzyby reishi, znane także jako lingzhi, to grzyby, których właściwości i działanie są znane w Azji od ponad 2 tysięcy lat.  Niektóre potwierdzają badania naukowe. Wynika z nich, że grzyby reishi m.in. wzmacniają odporność i mogą wspomóc walkę z nowotworem.

Grzyby reishi (łac. Ganoderma lucidum) to japońska nazwa gatunku grzybów należących do rodziny lakownicowatych (łac. Ganodermataceae). W Kraju Kwitnącej Wiśni grzyby reishi znane są także jako mannentake. Z kolei w Chinach mają nazwę lingzhi, co oznacza „zioło o duchowej mocy”.

Współczesne Chiny od dawana uznają grzyby reishi za lek. Według Pharmacopoeia of the People’s Republic of China (czyli oficjalnego, urzędowego spisu leków dopuszczonych w Chinach do obrotu), grzyby lingzhi pozwalają uzupełnić Qi (energię życiową), złagodzić kaszel i objawy astmy. Ponadto są polecane na zawroty głowy, bezsenność, kołatanie serca i duszności.

Wspomagają przy przewlekłym zmęczeniu i nie jednego z naszych klientów podniosły ze stanu obniżonego nastroju, innym pozwoliły wyjść z leków antydepresyjnych.

Jednak co najważniejsze – grzyby reishi wspomagają leczenie raka.

Istnieją pewne dowody naukowe potwierdzające skuteczność tych grzybów są to głównie badania laboratoryjne.

Przeprowadzono wiele badań, które potwierdzają, że grzyby reishi mają potencjalne działanie przeciwnowotworowe.

Joann Lau i Sanda Zolj – naukowcy z Bellarmine University (USA) – odkryli, że grzyby reishi zawierają ważne polisacharydy i saponiny, które zmniejszają proliferację (namnażanie) komórek nowotworowych w płucach, piersi Naukowcy odkryli, że efekt ten był wynikiem apoptozy (śmierci) komórek nowotworowych, do której doprowadziły wspomniane substancje.

Z kolei z innych badań wynika, że przyjmowanie ekstraktu z grzybów reishi zmniejsza liczbę guzów u ludzi zmagających się z nienowotworowymi guzami okrężnicy i odbytnicy (gruczolaków jelita grubego).

Ponadto grzyby reishi mogą zmniejszyć  skutki uboczne radioterapii i chemioterapii, choć to zależy od rodzaju nowotworu i stopnia ciężkości choroby.

Proponujemy Lingzhi  sprawdzone przez nas i naszych klientów.

Leave a Comment