Zespół jelita drażliwego

Drażliwe jelito raz się kurczy raz rozleniwia, jest nieco kapryśne… Albo na zmianę biegamy do toalety a potem zapominamy, że coś takiego jak toaleta istnieje, albo tylko jedna strona medalu działa a druga nie… Mówi się czasem, że jest to choroba studentów – nie jest to prawda,  generalnie może być elementem psychosomatycznym sytuacji stresowych, które powodują zaburzenia motoryki jelit, a osoby z ZDJ nadmiernie reagują na bodźce układu nerwowego –  ich jelita silnie kurczą się nawet w odpowiedzi na minimalne bodźce.  Nadwrażliwość układu pokarmowego i nadmiernie rozbudzone receptory bólowe błędnie reagujące na bodźce. Zwykłe przemieszczanie się treści pokarmowej powoduje ból. Dzieje się tak np.  po ciężkim zatruciu pokarmowym lub silnym stresie.  Bardzo często przyczyną jest dieta – odpowiedź obronna układu odpornościowego na alergeny.  Objawy na które trzeba zwrócić uwagę to biegunka, zaparcia, czasem „kluska w gardle” zgaga, nudności, bóle głowy, pleców, zaburzenia snu, kołatanie serca – im więcej dodatkowych objawów tym większe prawdopodobieństwo że to ZDJ. Ważne w ZDJ NIE WYSTĘPUJE krwawienie z przewodu pokarmowego, gorączka czy nagłe chudnięcie – jeśli  ktoś ma takie objawy to natychmiast szuka pomocy medycznej ok?

Droga do diagnozy w naszym systemie medycznym jest długa i wyboista więc słuchajcie swojego ciała i obserwujcie jeśli macie takie podejrzenie. Sprawdźcie czy macie pasożyty, czy są polipy jelita grubego, morfologia CRP, poziom żelaza, kobiety niech odwiedzą ginekologa, zbadajcie THS i sprawdźcie czy nie macie jakiejś nietolerancji pokarmowej…. Wiem męczące ale warto żyć komfortowo bez ZDJ

Dieta jest indywidualna (każdy czuje się źle wybiórczo po innych produktach) ale ogólne zalecenia to: zero produktów wzdymających, surowizny, gazowanych napojów, tłustości, smażenia, gumy do żucia, alkoholu i nadmiernych słodkości.

Wsparcie z natury:

babka płesznik i siemię lniane na zaparcia… borówka czernica- jagody na biegunki… wyciąg z ubiorka, czasem produkty wyciszające np teanina.

Szczerze… diagnoza dla każdego przebiega inaczej, eliminuje się w kolejności pokarmy podejrzane, trzeba przyjrzeć się napięciom emocjonalnym i sprawdzić czy wpływają na bóle.

Leave a Comment