Masaż może być nie tylko przyjemny, ale i przede wszystkim wskazany dla naszego zdrowia. Warto jednak wiedzieć, że masaż relaksacyjny i leczniczy to dwie, zupełnie odmienne kwestie. Ten drugi nie zawsze będzie odprężający, niekiedy nawet wiąże się z bólem, jednak poprawia komfort życia. Na czym dokładnie polega masaż leczniczy? Kiedy warto go zastosować? 

masaż leczniczy

MASAŻ LECZNICZY – DEFINICJA 

Masaż leczniczy stanowi formę zabiegu i stosowany jest w medycznej rehabilitacji. Jego główny cel to pomoc w przywróceniu sprawności fizycznej po przebytych kontuzjach czy urazach. Nie jest to więc masaż, na który można udać się w celach relaksacyjnych. Na masaż zdrowotny powinien zostać skierowany pacjent, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Wykonuje się go na różnych częściach c iała. W zależności od urazu dobierane są określone techniki czy rodzaje masażu leczniczego. 

RODZAJE MASAŻU LECZNICZEGO 

Masaż leczniczy może przyjmować wiele form. Przeważnie są one zależne od rodzaju schorzenia, ale nie tylko. Znaczenie ma takż e stan zdrowia pacjenta, a nawet jego wiek. Jakie rodzaje masażu leczniczego wykonuje się najczęściej? Z pewnością będzie to masaż tkanek głębokich, który rozluźnia napięcie i jednocześnie uwalnia od bólu. Wśród innych masaży leczniczych wymienia się: 

  • masaż centryfugalny – prościej zwany masażem dostawowym, gdyż wykonuje się go na stawach. Zaleceniem do tego rodzaju masażu są stany zapalne i obrzęki. Pomaga wyeliminować ból;
  • masaż segmentarny – przeprowadzany techniką ugniatania. Łączy masaż leczniczy z diagnostycznym. Stosuje się go w leczeniu chorób wewnętrznych organów. Ucisk na określone punkty na ciele ma pomóc w wykryciu zmian chorobowych;
  • drenaż limfatyczny – stosuje się go zarówno w rehabilitacji, jak i kosmetyce. Główne zadanie stanowi redukcja obrzęków. Uzyskuje się to poprzez pobudzenie krążenia krwi i limfy;
  • masaż lodem – wykorzystanie lodu sprawia, że następuje zwężenie, a następnie rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ten rodzaj masażu pozwala zmniejszyć obrzęki i zredukować ból. 

KIEDY STOSOWAĆ MASAŻ ZDROWOTNY? 

Masaż zdrowotny powinien zostać zalecony przez lekarza. Stosuje się go w wielu przypadkach. Wskazaniem może być np. uciążliwy ból stawów czy kręgosłupa. Ale nie tylko często stosowany jest także w przypadku drętwienia kończyn, bóli migrenowych, dyskopatii, wad postawy, obrzęków czy przykurczy mięśniowych. Wiele zależy od konkretnych dolegliwości, jakie odczuwa pacjent. Warto
zastosować przyrządy do masażu leczniczego. Wśród nich znaleźć można m.in. rollery, ,akupresury wieloigłowe czy specjalne piłki do masażu. Co jednak istotne, nie w każdym przypadku masaż będzie dobrym rozwiązaniem. Istnieją pewne przeciwwskazania do jego przeprowadzenia. Co się do nich zalicza?

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA MASAŻU LECZNICZEGO

Istnieje długa lista schorzeń i urazów, które eliminują możliwość skorzystania z masażu leczniczego. Wśród nich znajdują się choroby skóry, żylaki, krwiaki, naczyniaki, czy choroby zakaźne. To jednak nie wszystko. Inne przeciwwskazania do wykonania masażu leczniczego to m.in.:

  • osteoporoza (szczególnie na zaawansowanym etapie),
  • zaawansowana miażdżyca,
  • owrzodzenia,
  • hemofilia,
  • zaawansowane choroby nowotworowe,
  • zapalenie opon mózgowych,
  • nadciśnienie tętnicze.

CZY PO MASAŻU MOGĄ BOLEĆ MIĘŚNIE? 

Czy ból pojawiający się po masażu jest naturalnym efektem ubocznym czy oznaką, że masaż został przeprowadzony niewłaściwie? P o masażu może pojawić się niewielki ból i nie jest on niczym niepokojącym. W ciągu najbliższych dni powinien ustąpić. 

Rodzaje masażu:

Masaż tkanek głębokich 

Jak sugeruje nazwa, masaż tkanek głębokich ma na celu zmniejszenie napięcia w głębszych warstwach tkanki mięśniowej i powięzi. Dlatego też wykorzystuje bardziej intensywne techniki uciskania niż masaż szwedzki.
Korzyści: masaż tkanek głębokich idealnie rozluźnia chroniczne napięcie, może też poprawić zasięg ruchu.
Wypróbuj jeśli: cierpisz z powodu chronicznych bóli lub szukasz bardziej intensywnego masażu niż masaż szwedzki. 

Masaż punktów spustowych 

Podobnie jak masaże tkanek głębokich, masaż ten ma na celu rozluźnienie chronicznego napięcia zlokalizowanego głęboko w tkance mięśniowej. Ale podczas gdy masaż tkanek głębokich świetnie radzi sobie z napięciem na większej powierzchni, masaż punktów spustowych znajduje zastosowanie w bólach promieniujących z jednego lub kilku punktów.
Korzyści: uśmierza ból spowodowany rwą kulszową, problemami ze stożkiem rotatorów, sztywnymi stawami, zapaleniem powięzi podeszwowej czy innymi schorzeniami. 

Wypróbuj jeśli: cierpisz z powodu powyższych dolegliwości i dobrze znosisz ból (masaż punktów spustowych znany jest z tego, że trochę boli) Masaż prenatalny 

Ten rodzaj masażu ma na celu uśmierzenie bólów ciążowych. Podczas takiego masażu z reguły leży się na boku albo – jeśli salon masażu dysponuje specjalnym łóżkiem z wyciętym otworem – na brzuchu.
Korzyści: zmniejszenie bólu spowodowanego ciążą a także pomoc przy depresji, bezsenności i niepokoju.
Wypróbuj jeśli: Twoja ciąża powoduje u ciebie bóle w dolnych partiach pleców (pamiętaj, żeby skonsultować się wcześniej z lekarzem). 

Masaż stóp 

Jak sama nazwa wskazuje: relaksujący masaż dla stóp.
Korzyści: w odróżnieniu od refleksologii, która celuje w konkretne partie ciała, tradycyjny masaż stóp ma za zadanie dostarczenie relaksu przepracowanym stopom.
Wypróbuj jeśli: Twoja praca wymaga spędzania wielu godzin na nogach 

Refleksologia 

Refleksologia to wyspecjalizowana forma masażu stóp, podczas której stymuluje się konkretne punkty na stopach mające odpowiadać narządom wewnętrznym. Niektóre gabinety masażu oferują również refleksologię twarzy.
Korzyści: uważa się, że refleksologia pomaga zbalansować twoje ciało. Ale tak jak każdy masaż stóp, jest też świetnym sposobem na zmniejszenie napięcia spowodowanego noszeniem wysokich obcasów czy spędzania długich godzin na nogach.
Wypróbuj jeśli: ciekawi cię, w jaki sposób refleksologia może ukazać inne problemy zdrowotne albo po prostu chcesz mieć wymówkę, by dać swoim stopom trochę relaksu. 

Masaż tajski 

Znany też jako „masaż jogiczny”. Masaż tajski z reguły polega na wykonywaniu na kliencie serii intensywnych ćwiczeń rozciągających, nie wymaga także rozbierania się.
Korzyści: zwiększona elastyczność, większy zasięg ruchów i tymczasowe uśmierzenie bólu to tylko kilka z udokumentowanych korzyści masażu tajskiego. Wypróbuj jeśli: chcesz osiągnąć większą rozciągliwość i podoba ci się fakt, że masaż odbywa się w ubraniu. 

Masaż szwedzki 

W trakcie tego relaksującego masażu masażyści stosują długie, posuwiste ruchy, ugniatają mięśnie pleców i wykonują na nich ruchy kołowe. A to wszystko po to, by rozluźnić lekko napięte mięśnie.
Korzyści: poza rozluźnieniem mięśni i zmniejszeniem napięcia, masaż szwedzki może również poprawić krążenie.
Wypróbuj jeśli: nie masz doświadczenia z masażem albo jeśli chcesz pozbyć się lekkiego lub średniego napięcia z pleców lub ramion. 

Masaż shiatsu 

Japońska technika masażu zakorzeniona w medycynie chińskiej ma na celu usunięcie blokad, które uniemożliwiają swobodny przepływ energii życiowej Qi. Masażyści korzystają z różnorakich technik, często używając łokci, kolan, a nawet stóp do rozmasowywania napięcia na plecach, stawach i kończynach.
Korzyści: masaż shiatsu uważany jest za fantastyczną formę odstresowania, ponieważ poprawia krążenie i pobudza produkcję oksytocyny. Wypróbuj jeśli: potrzebujesz się odstresować i odprężyć lub jeśli interesujesz się wschodnimi technikami masażu i przydałoby ci się dobre wprowadzenie. 

Przez poniższy formularz możesz się umówić na wybrany masaż, zapraszam.