Niby wiadomo ale to rozszyfrowanie w pigułce na nasz język:
Brahmi (bakopa drobnolistna) usprawnia pracę mózgu, zwiększaj koncentrację, pamięć bez względu na wiek, co potwierdzono naukowo.
Rhodiola rosea – ( różaniec górski-korzeń arktyczny ) adaptuje organizm do nadmiernego napięcia psychofizycznego, wspiera funkcje poznawcze, wydajność, pamięć oraz zdolność zachowania optymalnych i stabilnych funkcji mózgu.
Huperzia – ( Wroniec ) Poprawia pamięć. Przynosi poprawę nawet w przebiegu choroby Alzheimera. (za rozanski.li)
Sage – ( Szałwia ) – poprawia pamięć, możliwe, że to dzięki tujonowi, za który okryto hańbą Absynt. Szałwia zawiera więcej tujonu niż piołun, z którego robi się absynt. Picie herbatki z szałwii ułatwiała im skupienie i uspokajała nerwy. W kilku badaniach nad właściwościami szałwii, również u pacjentów z chorobą Alzheimera, odnotowano poprawę zdolności umysłowych.
Rozmaryn – jego aromat pomaga w problemach z koncentracją i zapobiega powstawaniu zaburzeń pamięci.
Tymianek – wywar z tymianku pomaga stymulować pamięć
Ashwaganda – pomaga zwalczyć depresję, nerwicę, podnosi zdolności poznawcze w chorobie afektywnej dwubiegunowej, wspiera pamięć i koncentrację. skuteczność podobna do imipraminy.
Zielona herbata – zwiększa zdolności umysłowe i fizyczne organizmu, a uczucie senności, znużenia i wyczerpania mija (L-teanina)
Żeń-Szeń – pomaga w stanach nadmiernego wyczerpania fizycznego i psychicznego, o zmniejszonej zdolności koncentracji, w czasie rekonwalescencji, o zmniejszonej witalności, zwłaszcza osobom w starszym wieku, w okresach wzmożonej aktywności fizycznej (sportowcy, osoby pracujące fizycznie).
Ginko Biloba – ( Miłorząb japoński ) – zawiera substancje, które poprawiają krążenie w naczyniach mózgowych, dzięki czemu komórki są lepiej dotlenione i odżywione. W efekcie neurony skuteczniej przekazują impulsy nerwowe, poprawiają się procesy myślenia, zapamiętywania, zdolność koncentracji. Ekstrakty z ginkgo biloba mogą więc ułatwić przyswajanie wiedzy. Zalecają je także osobom z chorobą Alzheimera. Jest wiele badań potwierdzających, że wyciąg z miłorzębu zapobiega tworzeniu się złogów betaamyloidu, który uszkadza komórki nerwowe u osób cierpiących na tę chorobę i może ją spowolnić. Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego ma również wykazywać działanie ochronne na układ nerwowy, spowalniając starzenie się tkanki nerwowej, co objawia się poprawą pamięci.